Wybierając odpowiednie miejsce na schody do naszego domu, kierujemy się najczęściej ich funkcjonalnością oraz tym, jak będą wpływały na codzienną komunikację domowników. Co jednak, gdybyśmy uznali schody zabiegowe nie tylko za użyteczny element architektury naszego domu, ale także za ozdobę, która może się na stałe wpisać w aranżację wnętrza?

Jak wybrać materiał?

To, na jaki materiał wykończeniowy się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych upodobań, aranżacji wnętrza, w którym znajdują się schody, oraz tego, w którym miejscu naszego domu są umiejscowione. Jeżeli zależy nam na estetyce wnętrza i chcemy, aby także nasze schody zabiegowe cieszyły oko, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób je wyeksponować. Jeśli schody są majestatycznie umiejscowione w centrum naszego salonu i patrzymy na nie na wprost, warto wyróżnić szczególnie tę ich część, która jest ciągle widoczna, a więc np. podstopnice. Jeżeli jednak to bieg schodów odgrywa w naszej przestrzeni największą rolę, warto zadbać o to, aby był szczególnie wyeksponowany lub – jeśli zależy nam na minimalizmie – dobrany do kolorystyki pomieszczenia.

Drewno czy metal?

Najpopularniejszymi materiałami, jeżeli chodzi o wykończenie wewnętrznych schodów zabiegowych, są drewno i metal. Drewniane schody zawsze będą wyglądały elegancko i ciepło i raczej nie będziemy mieli problemu, aby dopasować je do rodzaju wnętrza. Drewno będzie też ponadczasowe, klasyczne i przyjemne w dotyku, czym będzie wprowadzało do naszego wnętrza wrażenie ciepła i przytulności. Metal z kolei jest rozwiązaniem dedykowanym osobom, które poszukują nowych rozwiązań i nie boją się zaskakujących połączeń. Schody wykonane z metalu bardzo dobrze wyglądają we wnętrzach nowoczesnych, które charakteryzują się prostotą i wyrafinowanym designem. To także dobry pomysł do aranżacji wnętrz o postindustrialnym charakterze. Niestety, musimy jednak pamiętać, że metal nigdy nie będzie tak przyjemny jak drewno i wielu użytkowanie schodów metalowych może nie przypaść do gustu – metal jest twardy i zimny w dotyku. Niewątpliwą zaletą schodów metalowych jest jednak to, że nie wymagają one od nas konieczności aż tak dużej pielęgnacji jak schody drewniane.

Schody zabiegowe – zalety i wady

Schody zabiegoweschodami łamanymi z jednym biegiem, zakręcającymi w miejscu spocznika. Niektórzy inwestorzy, aby dodatkowo zmniejszyć powierzchnię przeznaczoną na schody, zastępują spocznik przez stopnie. Dzięki temu schody zabiegowe mogą się dopasować właściwie do każdego wnętrza – zajmują o wiele mniej miejsca niż tradycyjne, duże schody jednobiegowe, w związku z czym mogą być montowane wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na alternatywne, masywne schody. Schody wewnętrzne zabiegowe są też bardzo estetyczne i dekoracyjne i mogą stanowić dodatkową ozdobę naszego domu czy mieszkania, a także funkcjonalne miejsce do ponownego wykorzystania (np. poprzez zaaranżowanie pod schodami dodatkowego miejsca wypoczynkowego lub zainstalowanie ukrytych szafek). Niestety, brak spocznika w schodach zabiegowych powoduje, że w ostateczności nie są one aż tak wygodne jak schody jednobiegowe. Schody zabiegowe pozostają jednak na tyle praktyczne i komfortowe, że nie ma z kolei przeciwskazań, aby na co dzień korzystały z nich osoby starsze czy dzieci, czego odradza się chociażby w przypadku wąskich schodów kręconych.

Schody zabiegowe w domu – pomysły na aranżację

Wewnętrzne schody zabiegowe dają różne możliwości aranżacyjne w zależności od tego, w jakim stopniu chcemy je wyeksponować lub ukryć w naszym domu. W tym drugim przypadku, jeśli zależy nam na tym, aby schody były funkcjonalne, ale nie wybijały się w przestrzeni domu na pierwszy plan, warto pomyśleć o ich sprytnym ukryciu. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na tradycyjną klatkę schodową, musimy oszczędzać miejsce i jesteśmy zmuszeni zainstalować schody zabiegowe np. w przedłużeniu pokoju dziennego czy salonu, możemy wykorzystać ich atuty i dzięki nim wyeksponować część użytkową pokoju, ogrywając go charakterystycznymi dodatkami czy wyposażeniem (np. kominkiem umiejscowionym w centralnej części salonu). Dodatkowo, aby wykorzystać miejsce pod schodami zabiegowymi, możemy pomyśleć o ukryciu tam nadprogramowych szafek, które pomieszczą rzadko używaną sezonową odzież lub sprzęt gospodarstwa domowego, który nie jest wykorzystywane na co dzień. Jeżeli jednak chcemy, aby nasze schody zabiegowe, nawet te niewielkich rozmiarów, były umiejscowione w centralnym miejscu naszego domu i były główną ozdobą strefy dziennej, możemy zdecydować się na ich umieszczenie na wprost drzwi wejściowych. Wówczas schody nie tylko będą spełniać swoje zadanie, ale i – dobrze zaaranżowane – będą stanowić wdzięczne tło dla naszego salonu czy pokoju dziennego.

Źródło: https://www.kobamet.pl

Na górę