Wielopoziomowe systemy magazynowe cieszą się dużą popularnością w branży ze względu na możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni do składowania towarów. Jak właściwie wykorzystać pion w magazynie?

Magazyny z dodatkowymi usługami, ale z ograniczoną przestrzenią

Standardowy magazyn zamienia się stopniowo w platformę outsourcingu i przejmuje część obowiązków sklepów internetowych w celu przyśpieszenia obsługi klienta. Taki paradygmat działania magazynu wymusza przechodzenie coraz bliżej największych ośrodków miejskich, przy których występują realne problemy z dostępnością przestrzeni. To jeden z powodów rozbudowy magazynów w pionie. Służą do tego głównie pomosty magazynowe wzmocnione stalowymi słupami nośnymi zwiększające płynność kompletowania zamówień przez właściwie wydzielony system komunikacji. Pomosty magazynowe naturalnie zwiększają możliwości składowania dodatkowych grup towarów w momencie, kiedy magazynu nie można już rozszerzyć o zwykłe regały. Nowe piętro to szansa na wydzielenie zupełnie innych stref, innych usług, a nawet miejsca na wynajem. Warto zauważyć, że pomosty magazynowe zapewniają nie tylko jedno piętro, ale w zależności od rodzaju nieruchomości nawet kilka połączonych schodami. Na każdym poziomie można zatem przechowywać zupełnie inne grupy asortymentu, co wpływa na przejrzystość kompletowania zamówień. A to tylko jeden z wielu przykładów usprawnienia procesów.

Najważniejsze zalety wynikające z zastosowania nowych pięter w magazynie

Rozbudowa pionowa i pozioma to uniwersalne podejście do zarządzania gospodarką magazynową. Wraz z rozwojem działalności praktycznie każdy magazyn potrzebuje coraz więcej miejsca na działalność operacyjną i na świadczenie dodatkowych usług. Pomosty wprowadza się w praktycznie dowolnych warunkach po ocenie nośności posadzki. Wypadki z udziałem palet uniemożliwiają najczęściej specjalnie wydzielone barierki. Tysiące miejsc na składowanie towarów, również najcięższych, modułowy charakter (nowe piętra z czasem), niski koszt wdrożenia w porównaniu do rozbudowy nieruchomości komercyjnej, wysoka mobilność uzyskiwana przez schody i dołączone drabiny to tylko niektóre z zalet pomostów magazynowych.

Dlaczego rozbudowa pionowa?

Dobra organizacja transportu towarów przez dźwig lub nowoczesne systemy przenośnikowe przyśpiesza kompletowanie zamówień i pozwala na duże zróżnicowanie magazynu. Niektórych rodzajów towarów nie można obsłużyć na zwykłych, poziomych regałach, a rozbudowa pionowa daje większą elastyczność. Rozbudowa pionowa nie ogranicza też w żadnym stopniu pracowników na dole. Pomosty nie naruszają konstrukcji budynku, a to często najważniejsze przy zachowaniu zasady ograniczenia kosztów rozbudowy magazynu.

Podsumowanie

Praktyka pokazuje, że magazyny zbliżają się do większych ośrodków miejskich i świadczą dedykowane usługi różnym sektorom gospodarki w celu możliwie najszybszego dotarcia do klienta. Rozbudowa pozioma oraz pionowa warunkuje większy komfort pracy magazynu i przydaje się przy dywersyfikacji wielu procesów. Pomosty magazynowe to tania i wydajna technologia stale udoskonalana pod kątem zachowania płynności przenoszenia towarów z góry na dół.

Na górę