Poważne awarie samochodów czy drobne usterki, które sprawiają, że auto niespodziewanie zostaje unieruchomione na drodze, bywają bardzo stresujące. Ponadto holowanie pojazdów to czynność niebezpieczna, trudna i wymagająca przestrzegania wielu zasad. Jeżeli układ hamulcowy i kierowniczy okaże się sprawny, wezwanie lawety nie będzie konieczne. W takim przypadku wystarczy pomoc znajomego kierowcy w odholowaniu niesprawnego auta do najbliższego warsztatu. Na co trzeba zwrócić uwagę przy autoholowaniu?

Po pierwsze – odpowiednia lina i trójkąt ostrzegawczy

Do holowania samochodu potrzebna jest odpowiednia lina holownicza. Nie należy jednak używać takiej, która nie będzie w stanie poradzić sobie z dopuszczalną masą całkowitą pojazdu. Dla samochodów osobowych wynosi ona nie więcej niż 3,5 tony. Jeśli chodzi o długość liny, powinna ona mierzyć od 4 do 6 m. Bezwzględnie należy wykorzystać plecioną, elastyczną, stalową bądź kinetyczną linę holowniczą, która będzie zdecydowanie bardziej wytrzymała, niż zwykła linka. Można nabyć ją na każdej stacji benzynowej.

Kolejnym podstawowym elementem, który jest niezbędny przy holowaniu samochodu, jest trójkąt ostrzegawczy. Należy go wozić ze sobą w bagażniku na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń, ponieważ za jego brak przewidziane są sankcje finansowe. Podczas autoholowania trójkąt ostrzegawczy umieszczany jest w tylnej, lewej stronie pojazdu.

Po drugie – odpowiednie uprawnienia i trzeźwość

Niezwykle ważne jest to, aby każdy kierowca – niezależnie od tego, czy znajduje się w pojeździe holującym, czy holowanym – posiadał odpowiednie uprawnienia, czyli prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Za kierownicą powinien zasiadać doświadczony, a przede wszystkim trzeźwy kierowca.

Po trzecie – przestrzeganie podstawowych zasad autoholowania

W trakcie holowania samochodu należy pamiętać o tym, aby lina łącząca pojazdy była stale napięta. W szczególności dotyczy to ruszania, ponieważ zbyt gwałtowne szarpnięcie auta może skutkować jego uszkodzeniem. Pojazd holowany powinien również hamować mocniej w stosunku do holującego, gdyż pozwala to uniknąć efektu tzw. luźnej liny.

Samochody muszą również każdorazowo sygnalizować chęć zmiany pasa bądź skrętu, a na drodze z kilkoma pasami ruchu powinny poruszać się skrajnie prawym. Na wypadek awaryjnego hamowania, warto zapewnić kierowcom stałą łączność. Autoholowanie najlepiej wykonywać na drogach mniej uczęszczanych, o mniejszym natężeniu ruchu, gdyż zwiększy to bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szczególną czujność należy zachować na przejściach dla pieszych.

Zgodnie z Kodeksem Drogowym, prędkość holującego pojazdu nie może przekraczać 30 km/h w obszarze zabudowanym oraz 60 km/h poza nim. Pojazd holujący, nawet w dobrych warunkach widoczności, powinien mieć włączone światła mijania.

Nie wolno również bezwzględnie holować auta, które posiada niesprawny układ holowniczy lub hamulcowy bądź ma wbudowaną automatyczną skrzynię biegów. Nie powinno się także holować więcej niż jednego pojazdu oraz samochodów z przyczepą. Bezwzględnie należy pamiętać, że autoholowanie jest zakazane na autostradach.

Holowanie samochodu z pewnością nie jest łatwe. Jednak jeżeli autoholowanie jest przeprowadzane przez doświadczonego kierowcę i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, zagrożenie dla uczestników ruchu będzie znikome.

Inspirowane: Autoben.pl – pomoc drogowa Warszawa

Na górę