Złączki zaciskowe HoMatic należą do sterowanych ciśnieniem elementów stosowanych w układach automatyki przemysłowej, a także w urządzeniach, które służą do przesyłu różnego rodzaju produktów sypkich oraz cieczy. Odnaleźć je możemy przede wszystkim w układach służących do odpylania oraz odpowietrzania. Dzięki nieskomplikowanej i solidnej budowie znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i można je montować nawet w trudno dostępnych miejscach.

Charakterystyka złączek zaciskowych HoMatic

Swoją niezawodność złączki zawdzięczają dość prostej budowie. Dzięki temu mogą pracować bezawaryjnie przez długi czas i nawet w trudnych warunkach. Ich sterowanie odbywa się przy pomocy sprężonego powietrza. Budowa złączki obejmuje obudowę oraz współosiowy wkład. Nie posiadają dodatkowych napędów, co upraszcza ich konstrukcję. Zwarta budowa zapewnia maksymalną trwałość. Dzięki wyeliminowaniu elementów, które mogłyby utrudniać przepływ cieczy czy innych materiałów, ich zastosowanie w transporcie zarówno różnego rodzaju płynów, zawiesin, jak i surowców w formie sypkiej (np. ziaren) jest bardzo szerokie. Zbudowane w ten sposób złączki zapewniają łatwy przepływ pełnym przekrojem bez zastojów, zatykania się i przewężeń. Zastosowana tuleja charakteryzuje się trwałością i długą żywotnością.

W jaki sposób działają złączki zaciskowe HoMatic?

Znajdująca się wewnątrz obudowy giętka tuleja otoczona jest sprężonym powietrzem. Dzięki działaniu powietrza kształt tulei staje się owalny, a sam element zaciska się szczelnie. Tym samym zawór zamyka się. Analogicznie, aby go otworzyć, należy spuścić działające na tuleję sprężone powietrze. Tuleja dzięki temu samoistnie wróci do swojego bazowego kształtu, otwierając światło złączki. Co ważne, aby całkowicie i szczelnie zamknąć przekrój złączki powietrze doprowadzane do jej wnętrza działające na tuleję musi mieć ciśnienie od 2,0 do 2,5 bara. Ciśnienie o tej wartości musi jednocześnie być wyższe niż w całym rurociągu. Zaleca się stosowanie złączek przy stosowaniu maksymalnego ciśnienia w rurociągu o wartości 4 barów. Należy pamiętać, że zastosowanie wyższego ciśnienia niż zalecane może doprowadzić do szybszego zużycia lub uszkodzenia tulei.

Rodzaje złączek zaciskowych HoMatic

Omawiane złączki dostępne są w średnicach z zakresu od 1/8″ do 3″ i są to złączki gwintowane w seriach: 00, 10, 20, 30, 40, 60, 70, 80. Drugi typ to złączki kołnierzowe z serii 41, od DN 50 do DN 150. Pierwsze z nich wykonane są najczęściej z tworzywa polioksymetylenowego (POM), stali nierdzewnej albo stopu aluminium. Złączki kołnierzowe z kolei występują w wersji ze stopu aluminium. Jeżeli chodzi o tuleję, można ją określić jako wzmacniany rękaw, który dla lepszej trwałości składa się z kilku warstw. Jej wnętrze, które wchodzi w kontakt z transportowanym materiałem, wykonywane jest z kauczuku naturalnego, NRL, NR, NRLH, EPDM lub gumy nitrylowej NBR. Do jej wykonania może posłużyć również FPM, CR, CSM.

Dzięki wielu zaletom złączek zaciskowych HoMatic, w tym przede wszystkim niskiej awaryjności i bardzo dobremu stosunkowi jakości do ceny, znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Poradzą sobie z transportem proszków i granulatów, cementu, czy piasku oraz ziarna, dzięki czemu sprawdzą się w przemyśle tworzyw sztucznych, budownictwie i przemyśle rolniczym. Mogą znaleźć też zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym, a nawet w oczyszczalniach ścieków. W połączeniu z jakościowym systemem rurowym bez problemu przetransportują wszelkiego rodzaju zawiesiny, farby, nawozy i inne surowce płynne lub sypkie.

Na górę