Smartfony stały się nieodzownymi towarzyszami współczesnego życia. Dzięki aparatom fotograficznym, GPS i niezliczonym innym funkcjom smartfony umożliwiają nam robienie zdjęć, nawigowanie i znajdowanie rzeczy szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Technologie te dały również początek nowej grupie przestępców – złodziejom smartfonów. Obecnie użytkownicy smartfonów pozostawiają je odblokowane i pozostawione bez nadzoru w miejscach publicznych – co stanowi poważny powód do zmartwień dla większości ludzi.

Co możesz zrobić, aby chronić swój smartfon?

Po pierwsze, powinieneś zawsze blokować swój telefon. Blokadę można włączyć, wybierając kolejno opcje Ustawienia > Bezpieczeństwo > Blokada ekranu. W ten sposób potencjalni złodzieje zobaczą, że telefon jest zablokowany i nie będą mogli uzyskać do niego dostępu ani wykonywać połączeń. Drugim sposobem ochrony smartfona jest wyłączanie go, gdy nie jest używany. Wiele osób zostawia swoje telefony na stole lub w samochodzie, gdy próbują skupić się na innych rzeczach. Jest to bardzo zły pomysł. Przestępcy mogą łatwo przejąć kontrolę nad telefonem, gdy zobaczą, że leży bez nadzoru.

Zablokuj swój smartfon

Jeśli trzymasz telefon pod kluczem, będzie on lepiej zabezpieczony przed kradzieżą. Jeśli jednak będziesz trzymać telefon pod kluczem przez cały czas, możesz nie być w stanie używać go w nagłych wypadkach. Gdy zablokujesz telefon, zobaczysz ikonę blokady obok zegara na ekranie głównym. Możesz również nacisnąć Menu > Ustawienia > Zabezpieczenia > Ekran blokady, aby włączyć blokadę.

Unikaj używania telefonu w miejscach publicznych

Korzystanie z telefonu komórkowego w miejscach publicznych stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jeśli ktoś zobaczy, że korzystasz z telefonu, może założyć, że używasz go do czegoś nielegalnego. Jest to więc świetny sposób, by przestępcy weszli w posiadanie Twojego telefonu. Jeśli musisz korzystać z telefonu w miejscach publicznych, upewnij się, że korzystasz z podstawowej usługi telefonicznej i skonfiguruj numer telefonu, z którego korzystasz tylko Ty. Dzięki temu, gdy nie używasz telefonu, nie stanie się on widocznym celem przestępców. Można też korzystać z aplikacji ukrywających lokalizację telefonu, aby nie przesyłać informacji do urządzenia.

Załóż etui na swój smartfon

Większość smartfonów jest bardzo atrakcyjna i przyciąga uwagę przestępców. Dlatego starają się je ukraść. Etui na smartfonie zmniejszy ryzyko kradzieży. Etui może również chronić telefon przed uszkodzeniami fizycznymi, ponieważ zakrywa rogi ekranu. Najlepszym sposobem na wybranie najlepszego etui jest wypróbowanie go w sklepie. Możesz także poszukać opinii w Internecie, aby sprawdzić, co inni sądzą o danym etui.

Unikaj zgubienia smartfona

Jeśli zgubisz swój smartfon, jest to świetny sposób na uzyskanie przez przestępców dostępu do Twoich danych osobowych. Dlatego ważne jest, abyś nie zgubił swojego telefonu. Przechowuj telefon w bezpiecznym miejscu, w którym wiesz, gdzie się znajduje. Jeśli zauważysz, że ktoś ma Twój telefon, natychmiast skontaktuj się z władzami, aby poinformować je o jego lokalizacji. Można też skorzystać z aplikacji do śledzenia telefonu.

Podsumowanie

Smartfony są bardzo ważną częścią naszego życia. Pozwalają nam komunikować się i dzielić informacjami z przyjaciółmi i rodziną, a także wykonywać wiele innych czynności, takich jak praca, zakupy czy przeglądanie stron internetowych. Niestety, smartfony są także celem przestępców, którzy chcą je ukraść. Możesz chronić swój telefon, zamykając go, gdy tylko jest to możliwe, trzymając go z dala od publicznego widoku i wyłączając go, gdy go nie używasz.

Na górę