Ekologia w ostatnim czasie stale zyskuje na znaczeniu. Zarówno polski rząd, jak i przedstawiciele innych krajów, starają się wdrażać programy, które możliwie jak najlepiej zadbają o ekologię i środowisko naturalne. W skład tych programów wchodzą także plany wymiany pieców grzewczych w domach prywatnych. Dużo mówi się o piecach na ekogroszek oraz  odnawialnych źródłach energii. Jednak przed podjęciem decyzji, warto dokładnie wszystko przekalkulować, przeliczyć i podjąć decyzję zgodną z naszym portfelem, sumieniem i przekonaniami.

Ogrzewanie? To nie tylko zatrucie atmosfery – postaw na propan

Kiedy mowa o ekologii i ogrzewaniu domów zimą, najwięcej skupienia pada na ochronę atmosfery. Jednak powietrze to nie wszystko. Zdecydowanie mniej mówi się o tym, że niejednokrotnie wydobywanie czy przetwarzanie różnych materiałów opałowych powoduje także zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych. Natomiast samo spalanie rzeczywiście najbardziej dotkliwie uszkadza powietrze. Jednak wśród tych wszystkich inwazyjnych dla środowiska metod ogrzewania domu, możemy znaleźć perełkę w postaci ogrzewania gazem propan. Ma ono wiele niepodważalnych zalet a wśród nich również brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Wpływ spalania gazu propan na środowisko

Jak to się dzieje, że spalanie propanu jest tak bezpieczne? W wyniku spalania gazu propan w domowym piecu otrzymujemy ciepło, które jest wykorzystywane do ogrzewania domu a oprócz tego powstaje czysta woda oraz dwutlenek węgla i para.

Woda powstała w procesie spalania może zostać odprowadzona do kanalizacji i nie ma najmniejszego wpływu na zatrucie gleby czy wód gruntowych. Natomiast ilość dwutlenku węgla powstałego w tym procesie jest tak niewielka, że nie ma wpływu na stan atmosfery czy całego środowiska. Oszacowano, że w efekcie spalania oleju opałowego powstaje o 20% więcej CO2 niż przy spalaniu gazu propan, natomiast spalanie węgla kamiennego emituje do atmosfery aż 50% więcej CO2 niż spalanie gazu propan. A co najważniejsze, spalanie gazu propan nie powoduje powstawania gazów odpowiedzialnych za niską emisję, czyli szkodliwych gazów i węglowodorów aromatycznych tworzących smog.

Gaz propan posiada dwie bardzo istotne cechy wynikające z jego budowy chemicznej, które wpływają na poprawę jakości powietrza. Po pierwsze, gaz ten jest naturalnie zróżnicowany. Oznacza to, że w porównaniu do innych paliw grzewczych, posiada wyższą wartość energetyczną. Po drugie, jego struktura powoduje, że jest on zaklasyfikowany do grupy paliw o najniższej emisyjności zanieczyszczeń. Można pomyśleć, że gaz propan to wymarzone proekologiczne paliwo. Jednak to jeszcze nie wszystko. Spalanie gazu propan nie wytwarza sadzy, która również wywiera szkodliwy wpływ na glebę i wody gruntowe oraz powierzchniowe. Z tego też powodu ogrzewanie gazem propan jest chętnie i często stosowane na obszarach chronionego środowiska czy ekosystemu.

Zbiorniki na gaz propan a bezpieczeństwo środowiska

Niektórzy zastanawiając się dopiero nad wyborem gazu propan, jako metody ogrzewania domu, często podejmują temat zbiorników na gaz oraz ich ewentualnej szczelności, a także wpływu takiej nieszczelności na środowisko i najbliższe otoczenie domu. Nieszczelność i wyciek gazu propan ze zbiornika wpłynąłby na zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych. Szczególnie dotkliwe byłoby to dla osób korzystających ze studni na własnym podwórku. Jednak ryzyko takiej sytuacji jest znikome. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ zarówno cała instalacja, jak i sam zbiornik obowiązkowo każdego roku przechodzą test szczelności. Dzięki temu bezpieczeństwo jest pewne. Dodatkowo zbiornik na gaz jest wykonany z trwałych, solidnych i odpornych materiałów. Powoduje to, że nawet długoletnie wystawienie na działanie zmiennych warunków atmosferycznych nie zniszczą zbiornika. Pamiętajmy, że dzięki takiej niewielkiej zmianie –  sposobu ogrzewania domu, środowisko może zyskać tak wiele. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę a naprawdę warto zainteresować się ogrzewaniem domu gazem propan, jeśli nie z troski o nas samych to przynajmniej z dbałości o to, w jakim środowisku będą żyły kolejne pokolenia.

Źródło: http://lpgdirect.pl

Na górę