Studia to okres w życiu człowieka, który pozwala zdobyć konkretną wiedzę związaną z przyszłym zawodem, który zamierza się wykonywać. W tym czasie wielu studentów zdobywa też swoje pierwsze doświadczenia zawodowe. Najczęściej są to prace dorywcze, które porzucają gdy tylko uda im się znaleźć coś związanego z ich wymarzonym zawodem.

Dlaczego studenci podejmują pracę?

Wielu studentów opuszcza rodzinne strony w celu rozpoczęcia wymarzonych studiów. Często jego rodzina nie jest w stanie pomóc mu się utrzymać, więc taki młody człowiek musi poszukać sobie źródła zarobku. Są to zazwyczaj prace niewymagające żadnego doświadczenia i specjalnych umiejętności, często też niezbyt dobrze płatne. Pozwalają jednak zdobyć pewne doświadczenie zawodowe i uodpornić się na nieprzyjemne sytuacje. Mało który student zdaje sobie sprawę, że dość szybkim i niewielkim kosztem może podnieść swoje kwalifikacje, by znaleźć sobie lepiej płatną i mniej stresującą sytuację. Takim przykładem może być kurs dla baristy, którego ukończenie pozwoli znaleźć pracę w miłej kawiarni.

Dlaczego warto?

Ukończone kursy nie tylko wyglądają lepiej w CV, ale również ułatwiają znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy. Szczególnie ważne jest to w przypadku studentów, których doświadczenie zawodowe wynosi zero. Jeśli jednak przedstawią zaświadczenie o ukończonym kursie dla baristy, z pewnością znajdą pracę przy zaparzaniu kawy dla klientów, zamiast męczyć się na magazynach, produkcji, czy call center. Potencjalny pracodawca z pewnością będzie wolał zatrudnić kogoś, kto choć trochę zna się na kawach, niż osobę, która nie ma o nich zielonego pojęcia. A jeśli szczególnie dobrze wypadnie się na rozmowie o pracę i odpowiednio uargumentuje swoją decyzję wyboru kursu dla baristy, jest szansa, że dostanie się wyższą wypłatę niż pracodawca pierwotnie zamierzał dać.

Czy zrobione kursy mogą się w przyszłości przydać?

Nikt nie wie, jak potoczy się jego życie. I tak na przykład osoba, która pragnęła zostać księgowym pewnego dnia może zachcieć otworzyć swoją własną kawiarnię. Jeśli w młodości zainwestowała kilka złotych i niewielką ilość czasu by ukończyć kurs dla baristy, jej przyszły biznes związany z kawą będzie się jej łatwiej prowadzić. Nigdy nie wiadomo jak czyjeś życie się poukłada, dlatego należy wychodzić z założenia, że gdy tylko nadarza się okazja na pogłębienie swojej wiedzy, należy ją wykorzystać. Zwłaszcza, gdy ta wiedza udokumentowana zostanie odpowiednim dokumentem.

Studenci zawsze pamiętają o swojej pracy, którą wykonywali podczas ostatnich lat swojej nauki. Bo to ich pierwsze własnoręcznie zarobione pieniądze, z których są dumni jak i pierwsze przeboje z przełożonymi. Niektórzy nawet wspominają ją z takim sentymentem swoją pierwszą pracę, że po latach postanawiają w ramach samorozwoju poszerzać swoją wiedzę na ten temat. I tak na przykład kończąc kurs dla baristy mogą sobie co rano zrobić przepyszną kawę na światowym poziomie, której zazdrościć będą ich znajomi.

Na górę