Siłowniki hydrauliczne to urządzenia wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, w tym w budownictwie czy rolnictwie. Ich głównym zadaniem jest zamiana energii potencjalnej cieczy w energię mechaniczną, co pozwala na wykorzystanie ich we wszystkich elementach opierających się na podnoszeniu, wyginaniu czy rozpieraniu. Nie bez powodu siłownik hydrauliczny jest popularnym urządzeniem, który coraz częściej wykorzystywany jest nie tylko w przemyśle, ale także w gospodarstwach domowych. 

Jak działa siłownik hydrauliczny?

Niezależnie czy mamy do czynienia z niewielkich rozmiarów siłownikiem, wykorzystywanym w domu, czy też z całkiem pokaźnym urządzeniem, pozwalającym na precyzyjną pracę maszyn budowlanych czy rolniczych, zasada ich działania jest adekwatna. Prosta budowa siłowników hydraulicznych, pozwala zrozumieć jego rolę w praktyce. Praca siłowników opiera się przede wszystkim o ciecz, która to jest głównym nośnikiem energii. Prawidłowa gęstość i lepkość olejów hydraulicznych pozwalają na bezawaryjną pracę. 

Siłowniki ze względu na swoją budowę, podzielić możemy na jednostronnego oraz dwustronnego działania. W przypadku pierwszych pompa wtłacza czynnik roboczy do komory i tym samym przesuwa tłok w cylindrze, ściskając sprężynę zwrotną. Po wykonaniu pracy sprężyna rozpręża się, cofając tłok i wypychając z cylindra olej. Rozwiązanie to charakteryzuje się znacznie prostszą budową, niż siłowniki dwustronnego działania, co w efekcie pozwala na mniejszą ilość awarii, a także znacząco obniża koszty napraw i regeneracji. W przypadku siłowników dwustronnego działania olej wtłaczany jest nie do jednej, a do dwóch komór jednocześnie, co pozwala na precyzyjną i bezstratną pracę w obydwu kierunkach. Warto pamiętać, że zarówno w przypadku awarii siłowników jednostronnego, jak i dwustronnego działania, możliwa jest regeneracja siłownika hydraulicznego i przywrócenie w pełni jego dawnej funkcjonalności.

Zastosowanie siłowników jednostronnego działania

Siłowniki hydrauliczne jednostronne ze względu na swoją budowę, opierają się na pracy wyłącznie w jednym kierunku. Urządzenia te, charakteryzują się przede wszystkim niewielkimi gabarytami, a także kompatybilnością z siłownikami dwustronnego działania. To właśnie z tego powodu znalazły zastosowanie w przemyśle budowlanym, a rozwiązania wykorzystujące siłowniki jednostronnego działania, obejmują także przedmioty wchodzące w skład gospodarstwa domowego, a najprostszym tego przykładem są siłowniki w meblach kuchennych czy drzwiach.

Zastosowanie siłowników dwustronnego działania

Siłowniki dwustronnego działania wyróżniają się przede wszystkim szybkością działania oraz bardziej płynną pracą. Możliwość swobodnego manewrowania oraz szybkiej zmiany kierunku sprawia, że wykorzystywane są one przede wszystkim we wszelkich maszynach i urządzeniach, wymagających użycia dwustronnej siły, a więc dźwigach, koparkach, żurawiach samochodowych czy podnośnikach hydraulicznych.

Na górę