W przypadku wystąpienia problemów z instalacją elektryczną często niezbędne jest posłużenie się miernikiem (woltomierzem), aby po kolei sprawdzić obecność poszczególnych faz. Proces ten w zależności od rozmiarów instalacji może być niezwykle czasochłonny. Istnieje jednak sposób pozwalający oszczędzić czas i energię przy jednoczesnym szybkim wskazaniu źródła problemu. Wystarczy posłużyć się wskaźnikiem napięcia.

Czym są wskaźniki napięcia?

Są one rodzajem sprzętu pomiarowego, który pozwala na szybkie sprawdzenie obecności i napięcia w poszczególnych elementach instalacji elektrycznej. Dzięki nim kontrolowanie stanu instalacji elektrycznej sprowadza się do sprawdzania niemal rzutem oka stanu świecenia diod LED na wskaźniku. Istnieją różne rodzaje wskaźników napięcia i wybór właściwego modelu zależy przede wszystkim od rodzaju sieci elektrycznej. Różne modele są dostępne zarówno dla sieci jednofazowych, jak i trójfazowych. Najbardziej widoczną różnicą jest liczba diod LED sygnalizujących obecność napięcia. Wedle swoich preferencji można zdecydować się na wskaźnik o standardowych wymiarach 1 modułu, czyli o szerokości ok. 18 mm, lub na wskaźnik o szerokości połowy modułu. W razie potrzeby można wybrać model z większą średnicą diody sygnalizującej, co pozwoli zwiększyć ich widoczność, jeżeli wymaga tego miejsce, w którym zainstalowano wskaźnik napięcia. Oprócz podstawowych modeli umożliwiających sprawdzenie obecności napięcia w elemencie w danej instalacji istnieją również bardziej zaawansowane wskaźniki. Pozwalają one na przekazanie znacznie większej ilości informacji za pomocą zwiększonej liczby diod sygnalizujących. Dzięki nim możliwe jest zasygnalizowanie, m.in., że wystąpiło zwarcie faz, asymetria lub niewłaściwa kolejność faz.

Jak wybrać właściwy wskaźnik napięcia?

Decydując się na kupno wskaźnika napięcia, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednym z nich jest to, jak sprawdzać się będzie dany wskaźnik w różnych warunkach. Chodzi przede wszystkim o przedział temperatury, w którym urządzenie będzie poprawnie działało. Im większy jest ten zakres, tym bardziej przydatny jest dany model wskaźnika napięcia. Optymalny jest przedział od -30°C do +50°C, przy czym należy pamiętać, że bardziej skomplikowane wskaźniki napięcia są często trochę mniej odporne od prostszych modeli.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonana została obudowa urządzenia pomiarowego. Zalecane jest kupno wskaźników, których obudowa zrobiono z materiałów o właściwościach samogasnących. Oznacza to, że nie podtrzymują one procesu palenia po usunięciu płomienia. Korzystanie z takich wskaźników napięcia zmniejsza zagrożenie pożarem w przypadku spięcia instalacji elektrycznej. Podczas wybierania modelu wskaźnika napięcia, warto zwrócić uwagę na to, jak przebiega proces jego montażu.

Nie należy zapominać o diodach sygnalizujących. Ich rozmiar oraz rozmieszczenie mogą znaczącą zwiększyć komfort korzystania ze wskaźnika. Szczególnie polecane są modele z diodami LED, które mają płaskie czoło. Tego typu dioda sprawia, że ich światło jest widoczne również z boku. W zależności od miejsca montażu wskaźnika możemy z daleka zaobserwować, która dioda nie świeci, a tym samym ustalić który element instalacji uległ awarii.

Poprawnie dobrany wskaźnik napięcia stanowi inwestycję, która pozwoli usprawnić proces kontroli sieci elektrycznej. Jest on przydatny, nawet gdy nie występują żadne problemy z siecią. Natomiast jeżeli faktycznie dojdzie do awarii instalacji elektrycznej, to może się on okazać nieoceniony w szybkim zdiagnozowaniu źródła problemu.

Inspirowane: Pollin.pl – wskaźnik obecności napięcia

Na górę