Najmłodsi pacjenci wymagają szczególnej uwagi i troski oraz niezwykle delikatnego podejścia ze strony lekarzy. Mały pacjent najczęściej nie potrafi wcale lub wystarczająco precyzyjnie określić źródła, nasilenia i postaci bólu. Dlatego niezwykle ważna jest bezinwazyjna, bezbolesna i szybka diagnostyka. Taką możliwość daje pediatryczne badanie USG. Nie jest ono w żaden sposób stresujące dla małego pacjenta a pozwala wykluczyć lub potwierdzić wiele schorzeń – od tych zupełnie błahych, po poważne problemy zdrowotne.  Jednak czym właściwie jest USG pediatryczne i na czym polega to badanie?

Czym jest USG pediatryczne?

USG pediatryczne to badanie ultrasonograficzne przeprowadzane u nieletniego pacjenta. Mogą być mu poddawane już noworodki, nawet w pierwszych chwilach swojego życia – bez żadnego ryzyka. USG pediatryczne różni się od badania wykonywanego u dorosłych w zasadzie jedynie skalą i rozmiarem. Dzieci mogą być poddawane badaniu ultrasonograficznemu w podobnym zakresie jak osoby dorosłe i może ono obejmować USG jamy brzusznej, tarczycy, moszny i kanałów pachwinowych oraz USG węzłów chłonnych. Jednak czymś, co nie może zostać zbadane u dorosłych przy pomocy ultrasonografu a z powodzeniem będzie poddawane diagnozie u dzieci, jest mózg.

U noworodków jest możliwość wykonania przezciemiączkowego badania ultrasonograficznego mózgu. Dzieje się tak dzięki temu, że we wczesnym etapie życia ciemiączko jest jeszcze miękkie, nie zrośnięte kostnie i daje możliwość zobrazowania mózgu przy pomocy aparatu USG. Jest to niezwykle cenna możliwość, ponieważ pozwala bezboleśnie i bezinwazyjnie zdiagnozować schorzenia wrodzone lub nabyte w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto pediatryczne badanie USG obejmuje również obowiązkowe badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych. U niemowląt bowiem, niezmiernie często występuje dysplazja stawu biodrowego. Dzięki wykorzystaniu aparatu do USG możliwe jest wczesne i szybkie wykrycie tej wady.

Co pozwalają wykryć poszczególne badania wchodzące w skład USG pediatrycznego?

Jak już wspomnieliśmy, w skład pediatrycznego USG wchodzi badanie różnych części ciała u niemowląt i dzieci. Przez USG pediatryczne rozumie się USG jamy brzusznej, tarczycy, moszny i kanałów pachwinowych, węzłów chłonnych, przezciemiączkowe USG mózgu oraz  bioderek. W jakim celu wykonuje się każde z nich?

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej wykonywane jest przy różnorodnych dolegliwościach, również bólowych w obrębie tej części ciała. Jest to jedno z nielicznych badań USG, które wymaga wcześniejszego przygotowania. Najważniejszym jest wstrzymanie się od posiłków i przybycie na badanie z pełnym pęcherzem, jednak jest to również uzależnione od wieku pacjenta. Podczas badania USG jamy brzusznej ocenie podlegają narządy, takie jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustka, śledziona, nerki i pęcherz moczowy. USG jamy brzusznej może być również wykonywane profilaktycznie, dzięki swojej bezinwazyjności i bezbolesności.

USG tarczycy

Badanie ultrasonograficzne tarczycy u dzieci nie jest wykonywane często. Wskazaniem do jego przeprowadzenia jest wykryte przez lekarza ryzyko nieprawidłowego rozwoju tarczycy lub zmian chorobowych w jej obrębie. Badanie to nie wymaga przygotowania i jest bezbolesne.

USG moszny i kanałów pachwinowych

USG moszny i kanałów pachwinowych wykonuje się u chłopców najczęściej z podejrzeniem występowania wad wrodzonych, ale również guzów, torbieli czy przepukliny. Dodatkowo jest to badanie stosowane w diagnozie pourazowej. Do tego rodzaju badania ultrasonograficznego nie ma potrzeby wcześniejszego przygotowywania się.

USG węzłów chłonnych

Badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych jest zalecane przy zapaleniu węzłów chłonnych. Jego wykonanie na wczesnym etapie choroby pozwala wyeliminować ryzyko wystąpienia chłoniaka czy białaczki. Ponadto jest niezbędne już po wykryciu którejś z tych chorób oraz do monitorowania postępów leczenia. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania i jest całkowicie bezbolesne.

Źródło: https://www.gabinetusg.com.pl

Na górę