Własna restauracja to jeden z popularniejszych pomysłów na własny biznes. Wiele osób zakłada, że wystarczy zainwestować pewną kwotę w lokal, wyposażenie i odpowiedni personel, by serwować smaczne jedzenie, które przyciągnie wielu gości. Niestety, rynek gastronomii uważa się za dosyć nasycony, co wiąże się z dużą konkurencją. Oznacza to, że dobre jedzenie często nie wystarczy – potrzeba czegoś więcej, określonego konceptu, który zwabi określoną grupę klientów.

Kto chodzi do restauracji?

W tworzeniu restauracji, która będzie dochodowym biznesem, kluczowe znaczenie ma określenie grupy docelowej, do której kierujemy swoją ofertę. Duże znaczenie mają tu takie czynniki jak struktura demograficzna miasta, w którym ma działać restauracja, czy to, jakie firmy lub atrakcje turystyczne znajdują się w okolicy. Niemniej, niezależnie od tych zmiennych jedno jest pewne: wraz ze wzrostem zamożności Polaków, rośnie ich świadomość jako konsumentów. Jedzenie w restauracji ma już nie tylko zaspokajać głód. Pełni także funkcję społeczną, a ponadto klienci są często bardzo dociekliwi jeśli chodzi o składniki dań czy metody ich przyrządzania.

Jakie cechy musi posiadać dochodowa restauracja?

Restauracja musi posiadać atrakcyjny i spójny koncept, który będzie trafiał do określonej grupy docelowej. Zwłaszcza osoby młode bardzo dbają o swój wizerunek i będą wybierać miejsca, które są z tym wizerunkiem spójne. Przykładowo, niezwykle popularnym trendem jest obecnie dbałość o środowisko i naturalne pochodzenie wszystkiego, co kupujemy. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne lokale serwujące dania wegetariańskie i wegańskie. Chętnie wybiera się żywność ekologiczną lub zawierającą składniki uważane za wyjątkowo korzystne dla zdrowia. Bez wątpienia jest to trend cieszący się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród konsumentów z większych miast, o dobrej sytuacji materialnej.

Wyposażenie lokalu gastronomicznego

Oczywiście dużą rolę odgrywa wystrój – musi od początku tworzyć wrażenie naturalności i świeżości, które będzie spójne z charakterem serwowanych potraw. Wielu restauratorów ogranicza się jedynie do stworzenia przyjaznego wnętrza, a to błąd. Ponieważ oferta ma być skierowana do świadomych konsumentów, warto zapewnić im bezpośredni kontakt z procesem przygotowywania potraw. Popularnym rozwiązaniem jest otwarta kuchnia, tworząca wrażenie transparentności. Wymaga ona jednak wysokiej klasy wyposażenia, utrzymanego zawsze w dobrym stanie i nienagannej czystości. Warto zainwestować także w witryny chłodnicze i lady sałatkowe, które w estetyczny sposób prezentują oferowane wyroby i produkty, z których się je przygotowuje.

Profilując lokal pod klientów zainteresowanych ekologiczną i zdrową żywnością, warto pamiętać o specyfice tego rodzaju kuchni. Przydatnym akcesorium będzie wysokiej klasy mikser, dzięki któremu można przygotowywać np. masy pod kotlety roślinne czy bardzo modne ostatnio smoothie. Należy przygotować się na wizyty gości z różnego rodzaju alergiami pokarmowymi – co oznacza, że niektóre akcesoria należy zdublować, by np. posiadać zawsze komplet noży czy desek do krojenia, który nie miał kontaktu z alergenami.

Podsumowując, prowadzenie własnej restauracji wciąż może się opłacać. Warto jednak od początku mieć pomysł na własną działalność i kierować swoją ofertę do określonej grupy odbiorców. Na końcowy sukces składa się wiele aspektów funkcjonowania lokalu tj. wystrój, karta dań, sposób ich przyrządzania i serwowania, a także obsługa klienta.

Na górę