Zakopane to jedno z najbardziej znanych miast w polskich górach i popularna destynacja turystów. Przyciąga zarówno miłośników pieszych wędrówek, sportów zimowych, wielbicieli podhalańskiej architektury i spragnionych dobrego jedzenia i rozrywek turystów. Co najbardziej szczególnego ma do zaoferowania ta urokliwa miejscowość?

Miejsca związane z naturą

Zakopane otoczone jest Tatrzańskim Parkiem Narodowym, masywem Gubałowskim, lasami pełnymi dzikiej flory, fauny, bystrych potoków i szemrzących strumyków. Jest punktem początkowym wielu wspaniałych szlaków pieszych i rowerowych. Najpopularniejszym okolicznym szczytem górskim widocznym z niemal każdego punktu w Zakopanem jest Giewont, natomiast najbardziej malowniczo położonym zbiornikiem wodnym jest pięknie jezioro Morskie Oko. Wiele ciekawych informacji na temat lokalnej przyrody i etnografii dowiedzieć się można podczas wizyty w Muzeum Tatrzańskim.

Zabytki regionalne, kultura i sztuka

Jednymi z najstarszych budynków w mieście są chałupa Jana Krzeptowskiego Sabały z końca XVIII wieku oraz wybudowana w 1800 roku Kaplica Gąsieniców. Większość znanych zabytków Zakopanego pochodzi jednak z XIX wieku. Wówczas to swoje słynne oryginalne, drewniane domy z motywami regionalnymi projektował i budował Stanisław Witkiewicz. Do dziś można podziwiać Willę Kolibę czy Dom pod Jedlami jego autorstwa. W Zakopanem mieści się wiele interesujących instytucji kulturalnych i odbywa się szereg wydarzeń, które przyciągają na Podhale ludzi z całego kraju. W XIX i XX wieku miejscowość ta była centrum spotkań i wypoczynku wielu artystów. Niektórym z nich (Kornelowi Makuszyńskiemu, Karolowi Szymanowskiemu, Janowi Kasprowiczowi) poświęcono nawet tematyczne muzea i wystawy.

Współczesne życie miasta

Zakopane od ponad dwóch stuleci prężnie rozwija swoją bazę hotelarską, ofertę restauracyjną i rozrywkową. Miasto oferuje szereg ciekawych aktywności odpowiednich na każdą porę roku, dla osób w różnym wieku. Dużą popularnością w okresie zimowym cieszą się Zimowy Plac Zabaw oraz Śnieżny Labirynt. Latem turyści często wybierają parki rozrywki na świeżym powietrzu lub przejażdżki quadem. Niezliczone sklepy w Zakopanem oferują szeroki wybór marek i produktów, które mogą stanowić dobrą pamiątkę z wakacji. Miłośnicy zakupów z pewnością odwiedzą Krupówki – najbardziej komercyjną ulicę w mieście.

Zakopane to klimatyczna miejscowość, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Dla jednych będzie to kontakt z naturą na górskich szlakach, dla innych wizyta w teatrze lub galerii sztuki, jeszcze innym przypadną do gustu restauracje, bary i galeria handlowa w Zakopanem.

Na górę