W Polskich domach pomimo rosnącej popularności serwisów streamingowych nadal króluje telewizja satelitarna. Każdy, kto pragnie na co dzień korzystać z mnóstwa kanałów, musi zaopatrzyć się w instalacje satelitarne, składające się z anteny, przewodu oraz konwertera. Dobór elementów do warunków otoczenia czy możliwości sprzętu może okazać się jednak niełatwy. Prawdopodobnie problematyczny będzie także montaż anten satelitarnych. W momencie, gdy zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt oraz dokonamy jego montażu, konieczne będzie również poprawne ustawienie anteny satelitarnej. Niestety czasami pomimo poprawnego wykonania wszystkich czynności, instalacje satelitarne nie działają prawidłowo, a sygnał jest stale zakłócony. Jakie czynniki mogą być przyczyną takich nieprawidłowości?

Przeszkody zewnętrzne

Podstawową przyczyną zakłóceń sygnału satelitarnego są przeszkody zewnętrzne. Wysoki budynek czy pokaźne drzewo jest w stanie zakłócić przekaz do tego stopnia, że obraz w odbiorniku staje się nieostry lub całkowicie zamazany. W pierwszej kolejności należy więc upewnić się, że ustawienie anteny satelitarnej zostało wykonane poprawnie oraz czy od czasu instalacji nie powstały nowe przeszkody skutecznie blokujące sygnał satelitarny. W niektórych przypadkach konieczne będzie przemieszczenie talerza.

Urządzenia emitujące mikrofale

Kolejnym powodem zakłóceń mogą być fale emitowane przez inne urządzenia nadajnikowe, takie jak router Wi-Fi czy telefon komórkowy. Kolejnym powodem, który może zakłócać sygnał poprzez emisję fal, są rozmaite systemy militarne. Zazwyczaj są one jednak umiejscowione z dala od ludzkich skupisk.

Warunki pogodowe

Najczęstszą przyczyną zakłóceń sygnału satelitarnego są trudne warunki pogodowe, takie jak silny wiatr czy ulewny deszcz. Kolejną, nie mniej ważną przyczyną, o której mamy w zwyczaju zapominać jest zaleganie ciał stałych na odbiorniku. Znajdujący się na konwerterze śnieg czy liście niejednokrotnie są przyczyną zakłóceń. W takim przypadku należy oczyścić konwerter lub czasze oraz zadbać o stabilne zamocowanie całej instalacji.

Błędy użytkowników

Ostatnim, ale nie mniej istotnym powodem zakłóceń są rozmaite błędy użytkowników. Wykrycie wadliwego ustawienia anteny satelitarnej może okazać się bardzo czasochłonne. Natomiast podczas instalacji należy zwrócić uwagę na stabilność anteny. Najlepszym miejscem będzie zapewne dach budynku lub balkon, ale w każdym przypadku warto zwrócić uwagę na otoczenie. W wielu sytuacjach podłożem problemu jest wadliwy sprzęt. Z tego powodu należy zwrócić uwagę nie tylko na wewnętrzne elementy systemu (dekoder, odbiornik), ale również na instalację zewnętrzną (talerz, konwerter, przewód koncentryczny). Samodzielna konfiguracja systemu także może okazać się bardzo problematyczna, dlatego w niektórych przypadkach warto skorzystać z profesjonalnych usług. Dobór odpowiedniej anteny, jej instalacja, montaż, ustawienie oraz konfiguracja całego systemu wymaga bowiem doświadczenia, wiedzy i odpowiednich narzędzi.

Przeszkody zewnętrzne, urządzenia emitujące mikrofale, niekorzystne warunki pogodowe i błędy użytkowników to podstawowe przyczyny zakłóceń sygnału satelitarnego. Z tego powodu, aby cieszyć się wysokiej jakości obrazem i dźwiękiem w naszych odbiornikach, warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Czasami niezbędne będzie jednak skorzystanie z profesjonalnej pomocy.

źródło: montazanten.warszawa.pl – ustawienie anteny Warszawa

Na górę