W czasach rozwiniętych technologii oraz innowacyjnej medycyny wiele osób dożywa późnej starości. Jakość życia na emeryturze może być jednak znacząco obniżona, gdy pojawia się demencja. Seniorzy, którym towarzyszy otępienie wynikające z rozmaitych stanów demencyjnych niemal całkowicie wycofują się z życia, a ich codzienność zamienia się w monotonię. Bardzo ważne w takich przypadkach jest wsparcie rodziny i specjalistów. Co zrobić, aby uczynić przyjemniejszym i bardziej satysfakcjonującym życie osoby ciepiącej na choroby otępienne? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Czym jest otępienie starcze i jakie są jego objawy?

Demencja u każdej starszej osoby może rozpoczynać się w różnym wieku i przebiegać nieco inaczej. Choć istnieją seniorzy, którzy niemal do końca swych dni cieszą się doskonałą kondycją, to jednak większość osób starszych z biegiem czasu opada z sił. U niektórych ogranicza się to wyłącznie do sił fizycznych, u innych także do umysłowych. Choroby otępienne powodują zaburzenia motoryki i funkcji poznawczych, upośledzenie pamięci i koncentracji, a także nierzadko wiążą się z poważniejszymi schorzeniami jak np. Alzheimer czy Parkinson. W skrajnych przypadkach staruszkowie mogą kompletnie stracić kontakt z rzeczywistością i zapomnieć jak się nazywają, dlatego szczególnie ważne jest rozpoznanie u nich zmian demencyjnych i otoczenie ich odpowiednią opieką.

Przede wszystkim profilaktyka

O kondycji rodziców i dziadków na starość lepiej pomyśleć zawczasu. Można np. zabierać protoplastów na spacery, wycieczki, zachęcać ich do uprawiania zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Bardzo istotne jest, aby senior, który przechodzi na emeryturę i nagle zyskuje dużo wolnego czasu, znalazł jakieś kreatywne hobby, którym wypełni każdą wolną chwilę. Bliskość rodziny i silne więzi z najbliższymi także dodadzą staruszkom chęci do życia, a działający tu czynnik psychologiczny sprawi, że dłużej będą się cieszyć świetnym zdrowiem, i samopoczuciem.

Czy oddanie seniora do ośrodka jest dobrym wyjściem?

Zdarza się, że senior wymaga opieki całodobowej, gdyż jest całkowicie niesprawny i niesamodzielny, lub też stanowi zagrożenie dla samego siebie. W takich sytuacjach trzeba rozważyć zatrudnienie osoby dochodzącej do opieki bądź też – jeśli członkowie rodziny nie mają możliwości osobiście zajmować się starszym krewnym – oddanie staruszka do domu spokojnej starości. Wbrew obiegowym opiniom i stereotypom, czasem jest to najbardziej sensowne rozwiązanie, gdyż w tego typu ośrodkach pracują specjaliści rozumiejący potrzeby seniorów z demencją. Dom opieki seniora jest przyjaznym miejscem, w którym można regularnie odwiedzać babcię czy dziadka, nie martwiąc się, że staruszkowi grozi niebezpieczeństwo.    

Jak pomóc starszej osobie z demencją?  

Istnieją rozmaite formy pomocy, które mogą sprawić, że senior z chorobą otępienną będzie czerpał więcej radości z życia. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie i skonsultować go z lekarzem, jednak dostępne formy wsparcia to m.in.:

  • terapia kognitywna (ćwiczenie pamięci);
  • terapia walidacyjna (uspokajająca stres i strach);
  • terapia reminiscencyjna (przywoływanie wspomnień);
  • lekoterapia (antydepresanty, leki uspokajające);
  • różne formy aktywizacji seniora.
Na górę