Blizny potrądzikowe w znacznym stopniu wpływają nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim na samoocenę. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą zredukować widoczność blizn lub całkowicie je usuną. Niektóre z nich możemy z powodzeniem wykonać w domowych zaciszu, a pozostałe dostępne są w klinikach dermatologicznych.

Blizny potrądzikowe – jak powstają?

Komórki układu odpornościowego nie tylko zwalczają infekcje, ale wspierają także proces gojenia się uszkodzonej tkanki. Aby wyleczyć wyprysk, należy jednak najpierw wyeliminować martwe komórki i bakterie. W przeciwnym wypadku proces gojenia zostanie naruszony, a nowa tkanka będzie bardzo cienka, słaba i nieprawidłowo zbudowana. W ten prosty sposób na twarzy mogą pojawiać się zagłębienia, zwane bliznami potrądzikowymi.

Domowe sposoby na blizny potrądzikowe

Istnieje szereg domowych sposobów na walkę z bliznami tego rodzaju. Z pewnością pomocne będą produkty takie jak:

  • Sok z cytryny – posiada on właściwości silnie rozjaśniające, działa bakteriobójczo i oczyszczająco. Przemywanie skóry wacikiem nasączonym sokiem z cytryny pozwoli uniknąć nieestetycznych przebarwień powstających po trądziku. W przypadku skóry wrażliwej jego działanie może okazać się zbyt silne, dlatego można spróbować rozcieńczyć go z wodą.
  • Oliwa z oliwek –jest bogata w witaminy oraz przeciwutleniacze, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry, spowalniają procesy starzenia się oraz przyspieszają regenerację komórek. Za pomocą oliwy z oliwek warto wykonywać masaż twarzy, który złagodzi istniejące stany zapalne, a następnie przeprowadzić kąpiel parową, aby oczyścić pory.
  • Soda oczyszczona– jest podstawą do sporządzenia oczyszczającego peelingu. Należy zmieszać ją z wodą do uzyskania konsystencji pasty i dokładnie rozprowadzić na powierzchni twarzy. Metoda ta pozwoli rozjaśnić blizny potrądzikowe oraz zapobiec powstawaniu nowych zmian. Peelingi różnego rodzaju nie są polecane dla osób, które posiadają zmiany ropne.

Domowe sposoby zasadniczo mogą okazać się pomocne w przypadku przebarwień potrądzikowych. Jeżeli jednak w miejscu wyprysku powstał ubytek tkanki, konieczne będzie skorzystanie z usług kliniki dermatologicznej lub gabinetu kosmetycznego.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Użycie lasera frakcyjnego jest obecnie najbardziej skutecznym sposobem do walki z bliznami potrądzikowymi. Pożądany efekt uzyskujemy dzięki ponownemu, kontrolowanemu mikrouszkodzeniu skóry w miejscu blizny. Dzięki temu komórki mają szansę, aby zregenerować się w odpowiedni sposób i wypełnić powstały wcześniej ubytek. Używana przez laser wiązka powoduje również zwiększenie produkcji kolagenu.

Przed wykonaniem zabiegu tego typu zawsze przeprowadzana jest konsultacja lekarska. Aby terapia była skuteczna, wykonuje się kilka serii zabiegów w odstępach miesięcznych. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych może prowadzić do nadwrażliwości skóry twarzy, dlatego po zabiegach warto stosować kremy o właściwościach nawilżających oraz przyspieszających regenerację skóry. Efekty widoczne są zwykle po 3-6 tygodniach od leczenia, ponieważ tyle mniej więcej trwa proces regeneracji uszkodzonego naskórka. Użycie lasera frakcyjnego nie tylko zmniejsza widoczność blizn, ale działa na skórę również regenerująco i niweluje zmiany ropne w jej głębszych warstwach.

Domowe sposoby mogą okazać się pomocne w walce z przebarwieniami, które powstały po trądziku. Natomiast pozbycie się blizn potrądzikowych możliwe jest dzięki użyciu lasera frakcyjnego. Pomimo tego, że na pierwsze efekty trzeba nieco poczekać, jest to jedyny pewny i skuteczny sposób, aby niemal całkowicie zniwelować ten nieestetyczny problem.

Na górę