Urządzenie mieszkania, które z jednej strony zachowa swoją funkcjonalność, a z drugiej będzie prezentować się pięknie – nie jest łatwym zadaniem. Jeśli chcesz zaaranżować poszczególne pomieszczenia samodzielnie, możesz sobie pomóc i wybrać jeden z popularnych stylów wnętrzarskich. Obecnie modne są aranżacje minimalistyczne, często monochromatyczne, a jednym z najczęściej wybieranych kolorów jest biel, która sprawdza się w wielu stylizacjach.

Dlaczego biel?

Elegancja, klasa i szyk – tak można podsumować wnętrza urządzone w bieli. Jej różne odcienie pasują zarówno do wnętrz funkcjonalnych, tj. kuchnia czy łazienka, jak i do tych, w których po prostu spędzamy czas. Biel sprzyja też koncentracji, dlatego będzie dobrym wyborem przy aranżacji biura. Aby urozmaicić tak urządzone wnętrze, warto stosować odpowiednio dobrane dodatki. Sposobem na uzyskanie niepowtarzalnych efektów, może być wykorzystanie atrakcyjnych materiałów wykończeniowych.

Co wybrać?

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju okładziny w bieli i innych jasnych odcieniach. Drewno, cegła, tapeta? A może biały marmur o ciekawej fakturze? Wszystko zależy od designerskiej fantazji i efektu, który chcemy uzyskać. W białych aranżacjach (np. tych w stylu skandynawskim) często wykorzystuje się marmur szczotkowany, który przełamuje jednolitą białą powierzchnię. Szczotkowanie pozwala w sposób naturalny nadać powierzchni ciekawą strukturę, która staje się nierówna, ale jednocześnie ujednolica- rozmywa rysunek żył jakie są widoczne na kamieniu . Szlachetny i ceniony za wyjątkowe piękno marmur szczotkowany doskonale wpisuje się w jasne, monochromatyczne pomieszczenia. Taki kamień można wykorzystać jako pas dekoracyjny w białej kuchni, np. jako okładzinę między górnym i dolnym szeregiem mebli. Sprawdzi się też jako duży, kamienny dekor ścienny w białym salonie. Na jego tle można ustawić np. mebel. W połączeniu z dużymi, zielonymi roślinami w otoczeniu bieli będzie prezentował się szczególnie okazale. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu pewnej świeżości, czy też refleksów światła odbijającego się w tafli płyt , np. w kuchni czy łazience, dobrym wyborem będzie marmur polerowany na wysoki połysk.

Jak dbać o płytki z marmuru?

Marmur to niezwykle piękny materiał wykończeniowy, ale by zachował swoje właściwości, wymaga przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Kamień ten zbudowany jest głównie z wapnia, pierwiastka podatnego na działanie kwasów. Dlatego marmurowe płytki zawsze należy zaimpregnować i również wszelkie kwasowe substancje wycierać w miarę szybko Marmur użyty w kuchni trzeba impregnować. To samo dotyczy płytek marmurowych, które chcemy wykorzystać w aranżacji łazienki. Nie wymaga to wielkiego nakładu pracy, a jeśli będziemy regularnie (raz na kilka lat )przeprowadzać takie zabiegi, nasza aranżacja z wykorzystaniem kamienia naturalnego długo zachowa swoje piękno.

Biel od lat króluje w dekoracji wnętrz. Jeśli chcemy urządzić białą aranżację pomieszczenia, warto pamiętać o tym, by korzystać z możliwości dekoracyjnych dzięki zastosowaniu pięknych materiałów wykończeniowych. Przykładem może być miały marmur, który z powodzeniem możemy wprowadzić do projektu minimalistycznego salonu, kuchni, łazienki czy sypialni.

źródło: metamar.pl – trawertyny

Na górę