Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu oraz ogólną poprawą estetyki uśmiechu. Leczenie ortodontyczne zapobiega wielu nieprawidłowościom, które powodują wady zgryzu oraz deformacje szczękowo-twarzowe. Z tego powodu wybór konkretnego ortodonty powinien być decyzją świadomą i bardzo przemyślaną. O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na dany gabinet ortodontyczny?

Wywiad z pacjentem

Podstawą rzetelnego procesu leczenia ortodontycznego jest odpowiednio przeprowadzony przez lekarza wywiad medyczny. Dobry ortodonta będzie pytał nawet o najdrobniejsze szczegóły. Faktem jest bowiem, że ludzki organizm stanowi bardzo skomplikowany mechanizm, w którym praca poszczególnych narządów ma znaczący wpływ na pozostałe. Na występującą w naszym uzębieniu wadę zgryzu może zatem wpływać nieodpowiednia dieta, przyjmowane leki czy bardzo niebezpieczne choroby. Rozmaite deformacje zgryzu mogą być powiązane z bruksizmem, chrapaniem czy schorzeniami układu oddechowego. Przykładowo stan drożności dróg oddechowych wpływa na rozwój zgryzu w okresie dziecięcym. Szczegółowy wywiad jest zatem niezbędny do postawienia właściwej diagnozy i ustalenia najlepszej metody leczenia.

Diagnostyka

Niemniej ważne jest zlecenie przez ortodontę wszystkich niezbędnych badań. Chodzi tutaj o profesjonalne zdjęcia rentgenowskie, badanie krwi, a czasami również tomografię stożkową. Wszystko to w celu właściwej i dokładnej oceny stanu oraz umiejscowienia zębów. Dobry ortodonta na podstawie otrzymanych wyników może nakreślić skuteczny plan leczenia. Jeśli podczas pierwszej wizyty, lekarz nie przeprowadzi rzetelnego wywiadu i wnikliwej diagnostyki, prawdopodobnie konieczne będzie skorzystanie z usług innego gabinetu ortodontycznego.

Ortodonta NFZ

Dokonując wyboru ortodonty, musimy pamiętać, iż z leczenia refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia mogą skorzystać tylko pacjenci niepełnoletni. Ortodonta NFZ jest opcją wyłącznie dla dzieci poniżej 12. roku życia. Pozostali pacjenci muszą mieć świadomość tego, że koszty leczenia poniosą w całości sami. Jeżeli leczenia ortodontycznego wymaga nasze dziecko, które nie ukończyło jeszcze wspomnianej wcześniej granicy wiekowej, zapisując się do ortodonty NFZ, musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż czas oczekiwania na wizytę jest w tym przypadku dosyć długi. Zjawisko to jest niestety powszechne w publicznej służbie zdrowia i dotyczy również ortodoncji. Warto dodać, że w ramach świadczeń gwarantowanych mały pacjent może otrzymać jedynie aparat ruchomy. NFZ nie finansuje kosztów stałego aparatu ortodontycznego.

Koszty leczenia

Z pewnością dla większości z nas duże znaczenie przy wyborze ortodonty, będzie miał cennik świadczonych przez niego usług. Nie należy jednak traktować kryterium kosztów, jako tego podstawowego i decydującego. Cena aparatu ortodontycznego to w praktyce wypadkowa wszystkich odbytych wizyt, jakości materiału, z którego wykonany jest aparat oraz długości okresu leczenia. Wyższe ceny oznaczają zwykle wyższy poziom jakości usług i fachową pomoc profesjonalistów.

Rekomendacje

Dobrym sposobem na znalezienie specjalisty z zakresu ortodoncji jest zapoznanie się z opiniami klientów na temat poszczególnych placówek. Wystarczy chociażby odwiedzić stronę internetową gabinetu czy poczytać opinie na niezależnych portalach, które prowadzą system ocen usług medycznych. Warto także zapytać rodziny oraz znajomych, czy korzystali z leczenia ortodontycznego i który gabinet ortodontyczny wybrali. Warto zorientować się również, czy dany gabinet jest odpowiednio wyposażony i czy dysponuje doświadczoną kadrą.

Klasyczne leczenie ortodontyczne trwa od półtora do dwóch lat i ma znaczący wpływ na estetykę naszego uśmiechu, stan jamy ustnej oraz ogólną kondycję organizmu. Z tego powodu starajmy się wybierać rzetelnych i godnych zaufania specjalistów, aby oczekiwane efekty nie były rozczarowujące.

Źródło: Stomatologia-dentica.pl – klinika stomatologiczna Piaseczno

Na górę